شرایط و مراحل دریافت نماد اعتماد الکترونیکی

 • admin
 • 24 بهمن 1398
 • 1 دیدگاه

در این پست شرایط و مراحل دریافت نماد اعتماد الکترونیکی ؛ را بصورت کامل بیان میکنیم تا افرادی که با روال دریافت اینماد آشنایی ندارند و برای اولین بار است که میخواهند نماد اعتماد الکترونیکی در یافت کنند به راحتی بتوانند ؛ این مراحل را طی کنند.

برای دریافت نماد اعتماد الکترونیکی ابتدا باید در سایت enamad.ir ثبت نام کرده و یک حساب کاربری برای خود ایجاد کنید.

در این مرحله توجه داشته باشید که اگر شرکت هستید و میخواهید اینماد به نام شرکت شما ثبت شود بصورت شخص حقوقی مراحل ثبت نام را طی کنید.

و اگر شخص حقیقی هستید ، اینماد به نام شخص شما صادر میشود.

شرایط و مراحل دریافت نماد اعتماد الکترونیکی

1- پس از ایجاد حساب کاربری و ورود به صفحه پیشخوان باید اطلاعات خود را تکمیل کنید. برای این کار از نوار ابزار کنار سایت گزینه ی تکمیل اطلاعات و سپس تکمیل فرم اطلاعات را پر کنید.

2- بعد از تکمیل فرم اطلاعات باید مدارک هویتی خود را بارگذاری کنید. از قسمت بازگذاری مدارک با توجه به نوع شخصیصت حقیقی و یا حقوقی مدارک خواسته شده را بارگذاری کنید.

3- بعد از تایید مدارک از قسمت کسب و کار گزینه افزودن دامنه را انتخاب میکنیم. در این قسمت توجه داشته باشید که اطلاعاتی که وارد میکنید در برگه اینماد مربوط به شما به مشتریان نشان داده میشود .

در این فرم گزینه ای بنام دریافت کد رهگیری آدرس پستی وجود دارد. که پس از کلیک بروی این گزینه به صفحه ای هدایت میشود که باید اطلاعات پستی خود را وارد کنید و هزینه ی ارسال پاکت پستی به آدرس خود را پرداخت کنید ( تقریبا 20 هزار تومان ) پس از پرداخت هزینه یک کد رهگیری به شما داده میشود که باید در صفحه افزودن دامنه وارد کنید.

همچنین یک پاکت به آدرس پستی شما توسط پست ارسال میشود تا صحت آدرس گشتی شما تایید شود. در این پاکت یک کد تایید قرار دارد که باید بعد از اینکه پاکت به دست شما رسید کد را در سایت اینماد وارد کنید تا آدرس شما تایید شود.

پس از پر کردن اطلاعات خواسته شده یک کاربر در سایت خود بنام enamad و رمز عبور خواسته شده ایجاد میکنید و تمامی فیلد های آدرس و اطلاعات را برای کاربر پر میکنید . سپس گزینه ذخیره را میزنید.

در این مرحله باید آدرس ایمیل , تلفن ثابت و آدرس پستی شما تایید شود.

تایید آدرس پستی شما طبق روالی که در بالا گفته شد انجام میشود. زمانی که پاکت به دست شما رسید وارد سایت شده و کد تایید را وارد میکنید.

برای تایید ایمیل یک کد به آدرس info@yourdomin.ir ارسال میشود که باید کد تایید را در سایت اینماد وارد کنید.

برای تایید تلفن ثابت یک کد به شما داده میشود که باید با تماس با شماره داده شده از مرکز اینماد آن را وارد کنید تا تلفن شما تایید شود.

پس از تایید هویت شما به مرحله افزودن خدمات و مجوز ها می رسیم. و در اینجا طبق فعالیت فروشگاه خود از بین گزینه های موجود نزدیک ترین گزینه به خدماتی که ارایه می دهید را نتخاب میکنید.

در مرحله بعد باید تعهد نامه ای را که اینماد ارایه می دهد قبول کنید و گزینه تایید را بزنید. متن این تعهد نامه در زیر آمده است.

 

تعهمد نامه نماد اعتماد الکترونیکی

صاحب امتیاز نماد اعتماد الکترونیکی با تایید الکترونیکی این تعهد نامه ملزم به رعایت موارد ذیل می‌گردد و موظف است در صورت هرگونه تغيير در اطلاعات ارائه شده نهایتا ظرف دو روز کاری از زمان ایجاد تغییر مرکز توسعه تجارت الکترونيکي را نسبت به آن آگاه سازد.

 

 1. رعایت قوانین و مقررات جاری حاکم بر فعالیت های تجاری کشور

1.1. صاحب امتیاز نماد اعتماد الکترونیکی ملزم به رعايت قوانین و ضوابط ناظر به تولید، محل فعالیت و عرضه کالا / خدمت می باشد.
1.2. صاحب امتیاز نماد اعتماد الکترونیکی ملزم به رعایت قوانین و مقررات مندرج در صفحه قوانين و مقررات سامانه نماد اعتماد الكترونيكي به آدرس https://enamad.ir/Laws و اصلاحات بعدی آن می باشد.
1.3. صاحب امتیاز نماد اعتماد الکترونیکی ملزم است با آگاهی از قوانین و مقررات در خصوص فعالیت تجاری خود اقدام به دریافت نماد اعتماد الکترونیکی نماید. در صورتی که فعالیت تجاری مذکور نیازمند دریافت مجوز از سازمان ها / ارگا‌ن‌ها (دولتی/ خصوصی) یا پروانه فعالیت/ کسب برای ارائه کالا / خدمت، محل نگهداری کالا، محل کسب یا خود صاحب امتیاز نماد اعتماد الکترونیکی می‌باشد، هر کدام از آنها را اخذ نموده و سپس اقدام به دریافت نماد اعتماد الکترونیکی نماید در غیر اینصورت مسئولیت نقض قوانین و مقررات مربوطه بر عهده صاحب امتیاز نماد اعتماد الکترونیکی می‌باشد.
تبصره: متقاضی نماد اعتماد الکترونیکی با آگاهی از اینکه ارائه هرکدام از مجوزهای فوق به این مرکز در پروفایل نماد اعتماد‌الکترونیکی کسب‌‌وکار‌الکترونیکی نمایش داده می‌شود و می‌بایست این مجوز را مطابق با نوع فعالیت کسب وکار ارائه کند اقدام به این عمل می‌نماید.
1.4. صاحب امتیاز نماد اعتماد الکترونیکی متعهد به اجرای مفاد قرارداد منعقده با مصرف کننده می باشد.
1.5. صاحب امتیاز نماد اعتماد‌الکترونیکی در کمال صحت و سلامت عقل اقدام به پرداخت تعرفه نماد اعتماد‌الکترونیکی می‌نماید و از این موضوع آگاه است که تعرفه پرداختی قابل عودت نمی‌باشد.
1.6. صاحب امتیاز نماد اعتماد الکترونیکی با آگاهی از اینکه در صورت تاخیر یا عدم پاسخ گویی به شکایات مصرف‌کنندگان و انجام یا ترک فعلی که منجر به مغایرت با دستورالعمل نماد اعتماد الکترونیکی می‌گردد، مرتکب قصور در عدم ایفای تعهدات شده است، این اجازه را به مرکز می‌دهد که اطلاعات مرتبط با این موضوع را به منظور اطلاع و حمایت از حقوق مصرف کننده بر روی پروفایل صاحب امتیاز مذکور منتشر نماید.

 

 1. رعایت چک لیست الزامات نماد اعتماد الکترونیکی

متقاضی نماد اعتماد الکترونیکی ملزم است قبل از دریافت نماد اعتماد الکترونیکی موارد ذیل را در سایت کسب و‌کار الکترونیکی خود رعایت کرده باشد.
2.1. پیش بینی زبان فارسی در تمام صفحات وب سایت
2.2. استفاده از پنجره جدید در صورت هدایت بازدیدکنندگان به وب‌سایت های دیگر
2.3. عدم استفاده از pop up
2.4. درج اطلاعات تماس و آدرس پستی در بخش تماس با ما وب سایت (شماره تماس ثابت و آدرس پستی اعلامی به مرکز باید با شماره تماس و آدرس پستی درج شده در وب سایت یکسان باشد).
2.5. نوع کالا/ خدمت انتخاب شده (اعلامی از سوی متقاضی نماد به مرکز) باید مطابق با فعالیت کسب وکار الکترونیکی باشد.
2.6. درج اطلاعات متقاضی نماد و توضیحات کامل و شفاف درباره خدمت و کالایی که در سایت ارائه می گردد. در بخش درباره ما
2.7. درج شرایط و ضوابط وب سایت جهت اطلاع مصرف کننده که بتواند از طریق واسط های بادوام تایید و یا عدم تایید خود را اعلام نماید.
2.8. اجتناب از به اشتراک گذاری یا و‌اگذاری درگاه پرداخت اینترنتی خود به سایت کسب وکار الکترونیکی غیر (به استثناء پرداخت یارهای دارای مجوز فعالیت)
2.9. رعايت اصول مربوط به حفظ محرمانگي اطلاعات و حريم خصوصي مشتريان (مطابق با قانون تجارت الکترونیکی و سایر قوانین مرتبط )
2.10. درج لینک ثبت شکایت
2.11. متقاضی نماد (فروشنده) موظف است در پایان خرید برای مصرف کننده(خریدار) برگه رسید خرید ، پیش فاکتور یا فاکتور صادر کند. برگه صادرشده باید حداقل شامل مشخصات ذیل باشد و قابلیت استناد داشته باشد.

 • مشخصات فروشنده
 • مشخصات خریدار
 • نام کالا
 • تعداد کالا
 • تاریخ صدور
 • قیمت
 • مبلغ تخفیف
 • سایر هزینه ها

 

 1. بکارگیری عناوین

صاحب امتیاز نماد اعتماد الکترونیکی با آگاهی از این موضوع که بکارگیری برخی از عناوین شغلی، تجاری و فرهنگی (نام شرکت، نام تجاری، نام مدرسه، انتشارات، پزشک، استاد دانشگاه، مدرس مدرسه، وکیل، موسسه، آموزشگاه و امثال آنها) دارای بار حقوقی می‌باشد و استفاده از این عناوین نیازمند دارا بودن مستندات قابل اثبات در این خصوص است، اقدام به بکارگیری عناوین مذکور می کند.
صاحب امتیاز نماد اعتماد الکترونیکی نسبت به استفاده غیر مجاز از عناوین مذکور متقلب محسوب شده و کلیه مسئولیت های حقوقی وکیفری در این خصوص متوجه آن می باشد.

 

 1. ضوابط کالا/ خدمت خاص

صاحب امتیاز نماد اعتماد الکترونیکی ملزم به رعایت قوانین و مقررات جاری کشور در خصوص ارائه کالا/ خدمت خاص در فضای اینترنتی می‌باشد و همچنین ملزم به رعایت دستورالعمل و ضوابطی است که در سامانه نماد اعتماد الكترونيكي به آدرس https://enamad.ir/Laws در این خصوص قرار دارد. اهم آنها به قرار ذیل است:
4.1. عدم اقدام به عملیات صرافی نظیر خرید و فروش نقدی ارز، سکه، انجام عملیات مربوط به حواله های ارزی و …….. (وفق ماده28 فصل ششم دستورالعمل اجرایی تآسیس، فعالیت و نظارت بر صرافی ها مصوب 93)
4.2. هر فعل یا ترک فعلی که موجب نقض تشریفات قانونی مربوط به ورود و خروج کالا و ارز گردد و در مبادی ورودی یا هر نقطه از کشور حتی محل عرضه آن در بازار داخلی کشف گردد قاچاق محسوب می‌شود. همچنین وفق ماده 57 قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز مصوب 92 از مصادیق جرایم اقتصادی می باشد و متقاضی نماد اعتماد الکترونیکی متعهد می‌گردد از فروش یا تبلیغ کالا و ارز قاچاق با آگاهی از مواد 18-22- 26 و 27 قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز مصوب 92 خودداری نماید.
4.3. عدم اقدام به خرید و فروش اشیاء عتیقه در فضای مجازی
تبصره: وفق نظام نامه اجرایی قانون 12 آبان ماه 1309 راجع به حفظ آثار عتیقه ایران مصوب 1311، کلیه آثار
صنعتی اقوامی که تا انتهای دوره زندیه در خاک ایران زندگی کرده اند عتیقه نامیده می شود.
4.4. تامین کالاهای خاص از جمله (بهداشتی و آرایشی ، موادغذایی، پروتئینی، لبنیات، شیرینی و امثال آن‌) توسط کسب وکارهای واسطه گری الکترونیکی باید از تامین کنندگانی صورت گیرد که مطابق بند یک قوانین و مقررات ناظر به تولید، محل فعالیت و عرضه کالا را رعایت کرده اند در غیر اینصورت مسئولیت هرگونه ضرر و زیانی که از عدم رعایت این بند به مصرف کننده وارد می‌گردد بر عهده صاحب امتیاز نماد می باشد.

 

 1. رسیدگی به شکایات

5.1. صاحب امتیاز نماد اعتماد الکترونیکی با تعهد به این سند نقش مرکز را به عنوان میانجیگر در جهت حل اختلافات مسالمت آمیز بین کسب وکار الکترونیکی دارای نماد اعتماد و مصرف کننده آن می‌پذیرد.
5.2. صاحب امتیاز نماد اعتماد الکترونیکی ملزم به رسیدگی شکایات مصرف کنندگانش می‌باشد.

 

 1. حق تعلیق

درصورت احراز نقض تعهدات مندرج در این سند و دستورالعمل اعطای نماد اعتماد الکترونیکی از طرف صاحب امتیاز نماد اعتماد الکترونیکی حق تعلیق یا ابطال نماد اعتماد برای مرکز توسعه تجارت الکترونیکی محفوظ است و اهم آن به شرح ذیل می باشد:
6.1. عدم تایید صلاحیت فردی متقاضیان نماد اعتماد الکترونیکی توسط پلیس نظارت بر اماکن عمومی ناجا
6.2. عدم پاسخگویی به شکایات در زمان مقرر از طرف صاحب امتیاز نماد (طبق دستورالعمل نماد اعتماد الکترونیکی)
6.3. عدم پاسخگویی و رفع تخلف اعلام شده در پنل کاربری و نامه های ارسالی از سوی دبیرخانه کمیته نظارتی کسب و کارهای الکترونیکی(طبق دستورالعمل نماد اعتماد الکترونیکی)

 

متقاضی نماد اعتماد الکترونیکی با اطلاع از کلیه مفاد این سند (تعهدنامه)، آن را پذیرفته و حق هرگونه ادعا و اعتراضی را نیز از خود سلب و ساقط می‌نماید.

شرایط و مراحل دریافت نماد اعتماد الکترونیکی

بعد از تایید تعهد نامه باید مبلغ 175/000 هزار تومان پرداخت کنید. این مبلغ برای نماد اعتبار الکترونیکی 2 ساله است.

پس از پرداخت مبلغ میتوانید کد نماد اعتماد را از پیشخوان خود دریافت کرده و در قسمت مناسب سایت خود قرار داده تا مشتریان شما بتوانند آن را ببینند.

 

 

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *